Counteract
Prawidłowe działanie WWW wymaga zainstalowania w przeglądarce wtyczki Adobe Flash

Korzyści

Korzyści z wyważania kół

 WYWAŻANIE WSZYSTKICH KÓŁ MA SENS
 
Wibracje, takie jak te pochodzące od niewyważonych kół osi skrętnej, które kierowca czuje na kierownicy, powstają również na wszystkich pozostałych kołach pojazdu. Z tą różnicą, że w układzie bliźniaczym dublują się, działając w górę i dół z siłą 55 kg. Ciężkie ładunki jedynie skracają długość fali drgań. Działające w górę i dół siły powodujące wibracje o częstotliwości 1100 drgań na minutę niszczą nie tylko opony, ale w dłuższym czasie mają zgubny wpływ na wiele elementów pojazdu. Chodzi nie tylko o tak oczywiste sprawy jak zużywanie się elementów zawieszenia i układu kierowniczego czy luzowanie się wszelkich połączeń śrubowych, bolców, zacisków, obejm i klem, ale też o uszkodzenia reflektorów, zawiasów od drzwi, a nawet zmęczenie materiału prowadzące do pękania ram pojazdów. 
 
Działające odśrodkowo siły wibracji dają podobny efekt jak wpadanie koła w dziurę w jezdni 550 razy na minutę lub jak lekkie naciskanie hamulca. Podwyższone opory toczenia zwielokrotnione są przez liczbę niewyważonych kół w pojeździe, ponieważ koła są jedynym elementem łączącym go z jezdnią.
 
NAJLEPIEJ WYWAŻAĆ CAŁY ZESPÓŁ JEZDNY

Wszystkie elementy zespołu jezdnego są produkowane z pewną tolerancją wymiarową. Składanie wszystkich tych części ze sobą wraz z ich niedoskonałościami bez wyważenia kompletnego zespołu jezdnego to jak gra w „rosyjską ruletkę” z kosztami napraw mechanicznych, zużyciem opon i wydatkami na paliwo.
 
Korzyści z wyważania całego zespołu jezdnego:
 • Znacznie mniejsze zużycie eksploatacyjne pojazdu.
 • Znacznie wydłużony przebieg opon.
 • Zmniejszone opory toczenia i obniżone zużycie paliwa.
MILIONY SĄ BEZ POTRZEBY MARNOWANE CO ROKU PRZEZ FIRMY TRANSPORTOWE NA OPONY I PALIWO
 
Panuje powszechne przekonanie, że współcześnie produkowane opony i zespoły jezdne są tak precyzyjnie wykonane, że tylne koła nie wymagają wyważania. Jeżeli to prawda, to po co wyważa się przednie koła?
 
Innym nieporozumieniem jest twierdzenie, że nie ma potrzeby wyważać tylnych kół, ponieważ tylne osie są mocno obciążone ładunkiem i niewyważone koła na nic nie mają wpływu. Należy sobie uświadomić, że 175 gram niewyważenia na średniej wielkości oponie w osiemnastokołowcu, przy 97 km/h na skutek siły odśrodkowej zmienia się w 72 kg. Te z kolei 72 kilogramy będą pomnożone jeszcze 50 krotnie jeśli częstotliwość odbijania zawieszenia wpadnie w rezonans z częstotliwością obrotów niewyważonego koła. Ten efekt może być pogłębiony, gdy koło odbije się od nierówności na jezdni, i będzie utrzymywał się tak długo, aż pojazd nie zwolni lub nie przyśpieszy.
 
Widocznym rezultatem tego zjawiska jest przedwczesne, wklęsłe zużycie opon naczep. Jest ono wynikiem uderzania „ciężkiego punktu” koła w jezdnię przy każdym obrocie zespołu jezdnego, dodatkowo wzmocnionego siłą odbicia zawieszenia. Powoduje to miejscowe zużycie bieżnika w tym punkcie oraz ewentualne rozprzestrzenianie uszkodzeń, poprzez efekt „tarki”, na resztę bieżnika opony. Wibracje przenoszą się też na pojazd i przewożony ładunek, powodując niepotrzebne uszkodzenia mechaniczne i straty. Silne uderzanie opony o jezdnię zwiększa też znacznie opory toczenia, a co za tym idzie również zużycie paliwa.   
 
Dla przykładu jedna z największych flot ciężarowych w USA stwierdziła wydłużenie przebiegów opon na kołach osi sterującej w ciągnikach siodłowych po wyważeniu kuleczkami COUNTERACT o 50 – 60 tysięcy mil (80 – 96 tysięcy km). Inna flota, która zastosowała kuleczki COUNTERACT do wyważenia wszystkich kół w swoich stu osiemnastokołowych zestawach kursujących na trasie Missouri - Kalifornia, zanotowała oszczędności na paliwie w wysokości 850 tysięcy dolarów w ciągu jednego roku. Zużycie paliwa przez poszczególne auta zmniejszyło się od 5,5 do nawet 9 procent.
 
Dlaczego counteract?
 
ZALETY ELEKTROSTATYCZNYCH KULECZEK COUNTERACT
 
Kuleczki do wyważania kół COUNTERACT wyważają kompletny zespół jezdny każdego koła ciężarówki, zarówno ciągnika jak i naczepy i są przy tym bardzo ekonomiczne. Kuleczki COUNTERACT działają przez cały okres życia opony, ponieważ w razie potrzeby automatycznie przesuwają się wewnątrz niej, niwelując wszelkie niewyważenie, czego tradycyjne ciężarki nie potrafią. Kuleczki COUNTERACT:
 
 • Nie wchłaniają wilgoci, dzięki czemu nie podlegają zbrylaniu się.
 • Nie reagują ze stalą, stopami aluminium, gumą ani żadnymi substancjami chemicznymi.
 • Nie rozpadają się na proszek lub pył, który mógłby zanieczyszczać zawory i powodować problemy przy montażu lub demontażu.
 • Nie uszkadzają ochronnej warstwy butylowej opony, ponieważ nie mają ostrych krawędzi.
 • Nie zanieczyszczają otoczenia ołowiem – są zupełnie nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.
KORZYŚCI W PORÓWNANIU Z MECHANICZNYM WYWAŻANIEM CIĘŻARKAMI OŁOWIANYMI
 
 • Kuleczki wyważają koło przez cały okres życia opony, ponieważ w razie potrzeby automatycznie przesuwają się wewnątrz niej niwelując wszelkie niewyważenie, czego tradycyjne ciężarki nie potrafią.
 • Kuleczki wyważają kompletne zespoły jezdne samochodów ciężarowych i naczep, a nie tylko oponę z felgą.
 • Są bardziej ekonomiczne. Stosuje się je tylko raz, co jest tańsze niż wielokrotne wyważanie ciężarkami.
 • Ich zastosowanie jest proste i wygodne - nie wymaga użycia drogich elektronicznych wyważarek.
 • Schowane w oponie, nie są narażone na zmienne warunki atmosferyczne i drogowe, uszkodzenie czy zgubienie Nie odpadną i nie wyrządzą żadnej szkody.
 • Nie zawierają ołowiu i innych niebezpiecznych substancji. Są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Nie wymagają utylizacji.
PRZEWAGA NAD PRODUKTAMI KONKURENCYJNYMI
 
W odróżnieniu od proszków do wyważania i innych podobnych preparatów, kuleczki COUNTERACT nie opadają na dno opony po zatrzymaniu pojazdu, zapewniając od razu po ruszeniu z miejsca jazdę bez wibracji. Opadanie po zatrzymaniu lub przesypywanie się wewnątrz opony przy powolnej jeździe może powodować rozdrabnianie konkurencyjnych produktów i występowanie charakterystycznych problemów związanych z pyleniem, jak np. zapychanie zaworów lub zbrylanie się w obecności wilgoci oraz problemy przy montażu i demontażu opon. Kuleczki COUNTERACT to opatentowany produkt wykorzystujący siły przyciągania elektrostatycznego do stałego utrzymywania się w pozycji zapewniającej wyważenie koła.
 
 

PODSUMOWANIE

 
Kuleczki do wyważania kół COUNTERACT :
 1. Sprawiają, że zużycie bieżnika jest wolniejsze i bardziej równomierne, co wydłuża życie opon nawet o 30 procent.
 2. Redukują opory toczenia, co skutkuje obniżeniem zużycia paliwa rzędu kilku procent, jeżeli są zastosowane we wszystkich kołach ciągnika i naczepy.
 3. Ich jednokrotne użycie zapewnia wyważenie kompletnego zespołu jezdnego przez cały okres eksploatacji opony.
 4. Eliminując wibracje, zapewniają kierowcom, pasażerom i ładunkowi niezrównany komfort jazdy i zmniejszają zużycie mechaniczne pojazdu.
 5. Dzięki mniejszym oporom toczenia obniżają hałas od opon.
 6. Są bardzo ekonomiczne. Koszt wyważenia wszystkich kół pojazdu przy pomocy kuleczek COUNTERACT jest drobnym ułamkiem oszczędności, jakie przynosi.
 7. Są przyjazne dla środowiska naturalnego, w odróżnieniu od tradycyjnych ciężarków ołowianych.
 8. Są produktem bezproblemowym, który odniósł niezwykły sukces handlowy.
Kuleczki do wyważania kół COUNTERACT, chronione patentem, wprowadzone na amerykański rynek ponad 14 lat temu, obecnie sprzedawane są na całym świecie.

 

Artus spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
ul. M.Skłodowskiej-Curie 75
87-100 Toruń
e-mail:

czynne: pon. - pt. w godz.
8.00 - 16.00

Telefony:
Sekretariat:
tel. 56 645 35 24
fax 56 648 09 41

Dział Handlowy:
tel. 56 645 35 24 wew. 25, 26
kom. 607 77 54 24
e-mail:


Sklep:
tel. 56 648 27 78
kom. 609 850 360

Copyright © Artus spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.